גרנולה – מזון בריאות – האומנם?

מאת: מיכל גרשוביץ

גרנולה נתפסת בעיני רבים כמזון בריאות שנותן לגוף אנרגיה וכמאכל שיכול להחליף את ארוחת הבוקר במהלך של שינוי אורח חיים לבריא. 

את הגרנולה לרב  אוכלים  כחטיף של ארוחת הביניים שמתחשק משהו מתוק או לפני יציאה לחדר כושר או הליכה או פעילות ספורטיבית אחרת.
 

אז מה זה בעצם גרנולה? 

גרנולה זו תערובת המבוססת על פתיתים של שיבולת שועל שעברו תהליך של קלייה בתנור.
לתערובת הגרנולה מוסיפים  שקדים, אגוזים,זרעים, קוקוס טחון,  המגוונים את טעמה ומוסיפים לערכה התזונתי .  המתקת הגרנולה נעשת בעזרת דבש או סוכר חום או סילאן תמרים או  בעזרת מבחר סוגים של פירות יבשים בעלי מתיקות טבעית. במרבית סוגי הגרנולה ניתן למצוא שמן צמחי מסוג שמן סויה או קנולה, אך ניתן גם למצוא סוגי גרנולה ללא כל שומן שהוא.

 

היתרון העקרי בתערובת הגרנולה הוא השבולת שועל, העשירה בויטמינים מסוג B , לשבולת שועל יש ערך גליקמי נמוך יחסית ומכילה סיבים תזונתיים מהסוג המסיס, המשהים וממתנים את פעולת העיכול ומפחיתים את רמת הסוכר והכולסטרול בדם. כמו כן,  אכילת  שיבולת שועל יכולה לסייע במצבים של אי נוחות במערכת העיכול. חשוב לוודא שהגרנולה מורכבת מפתיתי שיבולת שועל שלמים, ולא מפתיתי שיבולת שועל קצוצים, שהם ללא סיבים.

 

איך ניתן לבדוק מהי גרנולה איכותית ובריאה?

חשוב מאוד להסתכל על רשימת הרכיבים התזונתיים של המוצר – הרכיב הראשון שמופיע ברשימת הרכיבים, הוא הרכיב שכמותו היא הגדולה ביותר – נחפש  פתיתים של שיבולת שועל וכך בסדר יורד, בצורה עקבית מופיעים שאר הרכיבים התזונתיים במוצר – כשהכי פחות כמובן נרצה בתערובת, תוספת של סוכר, שמן סויה או חמניות ,חומרים משמרים  וחומרי טעם וריח.

 

בכדי לוודא שאכן הגרנולה הנאכלת היא נטולת תוספות שלאו דווקא הייתם רוצים בגרנולה שלכם – ניתן להכין את התערובת בבית.
קולים את  השיבולת שועל עם הרכיבים שמעוניינים להוסיף לתערובת – שקדים, אגוזי מלך, גרעינים, זרעים, תבלינים  וממתיקים לפי הצורך.

 

מהי הכמות המומלצת של גרנולה בתפריט מאוזן?

כף גרנולה אחת שווה מבחינה קלורית לפרוסת לחם, כך שאם מדובר על שילוב של גרנולה בתפריט היומי חשוב מאוד לשים לב לכמות הנצרכת.
 

למי מומלץ לשלב את הגרנולה בתפריט?
הכל תלוי בעצם בהרכב תערובת הגרנולה – ככל שהתערובת תהיה מופחת בסוכר ושמן כך ניתן להנות מהיתרונות הבריאותיים של הגרנולה וניתן לשלב בתפריט היומי – בארוחת הבוקר או כחטיף במהלך פעילות גופנית.
מי שכן חשוב מאוד שיקפיד ויבחן את הרכב התערובת הם חולי סוכרת ומי שסובל משומנים גבוהים בדם – בשל תוספת הסוכר והשמן בחלק מהתערובות ולכן ההמלצה במקרים אלו לבחור את התערובת ללא תוספת סוכר או שמן.